Gont drewniany pokrywający dach jest warstwą, która zatrzymuje deszcz i wodę z roztapiającego się śniegu, przed przedostaniem się do środka domu. Dzięki temu chroni przed zniszczeniem jego sufity, ściany oraz elementy szkieletu domu. Dlatego stan gontu jest wyznacznikiem kondycji całej budowli. Oznacza to, że dbałość o szczelność pokrycia dachowego jest absolutnie konieczna do tego, by nie dopuścić do postępującego niszczenia budynku.
Są dwa główne powody, dla których czyszczenie gontów drewnianych jest bardzo ważne. Po pierwsze, wpływa ono na zachowanie czystości i estetyki budynku, przez co wygląda on o wiele bardziej reprezentacyjnie i dużo schludniej. Po drugie: systematyczne usuwanie zanieczyszczeń pozwoli na znaczne spowolnienie procesu naturalnej degradacji drewna. Powodowany jest on przez wypełniający szpary między deskami mech oraz inne drobne rośliny. Ich korzenie niszczą strukturę drewna oraz sprzyjają się gromadzeniu wilgoci, która jest naturalnym wrogiem powierzchni drewnianych.
Przeprowadzony przez nas proces czyszczenia gontów drewnianych jest połączony z wykonaniem innych prac konserwacyjnych. Dachówki zostaną wzmocnione środkami wzmacniającymi, dzięki którym oprą się polskiej kapryśnej pogodzie. Czyszczenie gontu jest również świetną okazją na dokonanie jego przeglądu i ocenę stanu pokrycia dachu.
Wymienione wyżej aspekty pokazują, że czyszczenie gontów drewnianych jest świetnym sposobem na przedłużenie żywotności pokrycia dachowego. Nie tylko zahamowuje proces naturalnej degradacji, lecz wzmacnia konstrukcję dachu i wywiera pozytywny wpływ na stan całego domu. Dlatego właśnie właściciele budynków, które są pokryte tego rodzaju zadaszeniem, powinni regularnie przeprowadzać czynności opisane powyżej.