W Polsce, szczególnie w jej wschodniej części, znajduje się bardzo wiele pięknych obiektów sakralnych, jakimi są cerkwie. Wystarczy wybrać się na przykład w Bieszczady, albo ogólnie na Podkarpacie, by w wielu malutkich wioseczkach podziwiać te zabytki, które często mają nawet kilkaset lat. Robią piorunujące wrażenie, bo idealnie wpisują się w rustykalny i leśny klimat, jaki panuje na tamtych terenach. Osoby odpowiedzialne za to, by te obiekty jeszcze przez wiele lat zachwycały turystów i mieszkańców oraz by pozostały w dobrym stanie technicznym, muszą dbać o to, by regularnie prowadzone były prace renowacyjne. Cerkwie to budynki w całości drewniane, a drewno potrzebuje zabezpieczenia i czyszczenia. Jedną z nowoczesnych metod czyszczenia jest sodowanie, dzięki któremu renowacja skansenów przebiega tak sprawnie.
Renowacja, sodowanie skansenów, cerkwi
Sodujemy m.in. domy drewniane, kościoły, karczmy, domki letniskowe i inne obiekty drewniane.
Impregnacja elementów z drewna
Renowacja drewna metodą sodowania
Sodowanie drewna to nowoczesna metoda, dzięki której udaje się je odnowić tak, że zostaje oczyszczone z mchu, porostów, pleśni, czy grzybów, czyli wszystkich tych czynników, które bardzo negatywnie wpływają na stan drewnianej elewacji, niszcząc ją. Cerkwie jako obiekty o tak dużym znaczeniu historycznym, niektóre to przecież prawdziwe zabytki klasy światowej, wymagają bardzo delikatnego traktowania podczas prac renowacyjnych. Metody takie jak na przykład piaskowanie, nie sprawdzają się zatem tak dobrze jak wspominane sodowanie, które nie prowadzi do uszkodzenia czy zamoczenia drewna, jest w pełni ekologiczne dla środowiska, odkrywa piękno naturalnego drewna, z jego słojami i sękami oraz indywidualną strukturą. Drewno potem można odpowiednio zabezpieczyć, a następnie przez wiele lat podziwiać efekty pracy. Sodowanie jest wykonywane przy pomocy specjalistycznego sprzętu najwyższej jakości, jakim może pochwalić się naprawdę niewiele firm w Polsce.
Stosujemy następujące metody ochrony powierzchni drewnianych wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz obiektów:
• malowanie – najpopularniejsza metoda uzyskiwania powierzchni ochronnych
• impregnacja próżniowo – ciśnieniowa
• impregnacja zanurzeniowa
Drewno to jeden z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych do budowy oraz wykańczania budynków, ma szerokie zastosowanie. Cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na to, że jest ekologiczne, naturalne, ciepłe, poza tym można poddać je renowacji. Aby można było cieszyć się z właściwości drewna, trzeba poddać materiał impregnacji. Prawidłowe zabezpieczenie drewna gwarantuje, że będziemy mogli cieszyć się z użytkowania konstrukcji przez wiele lat.
Na czym polega impregnacja drewna?
Impregnacja drewna polega na nasyceniu materiału odpowiednimi środkami, które chronią je przed grzybem, insektami, owadami oraz działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Drewno zyskuje na wyglądzie, impregnacja nie jest szkodliwa ani dla człowieka, ani dla środowiska. Materiał staje się bardziej odporny na korozję biologiczną, wahania temperatury, poziom wilgoci oraz zagnieżdżenie się szkodników. Obecnie można znaleźć bardzo duży wybór impregnatów, dlatego można wybrać odpowiednią metodę zabezpieczenia drewna.