Drewno jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych. W celu zachowania jego atrakcyjnego wyglądu i zapewnienia mu trwałości należy je regularnie czyścić, dobierając odpowiednie metody. Szczególnej troski wymagają kościoły drewniane, ponieważ w większości przypadków stanowią one dobra kultury.
Na czym polega czyszczenie drewnianych kościołów?
Zadaniem czyszczenia drewnianych kościołów, które wykonuje się poprzez sodowanie, jest przywrócenie im naturalnego koloru. Warto podkreślić, że dzięki tej metodzie drewno nie tylko odzyskuje pierwotny wygląd, ale także jest skutecznie chronione przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami.
Sodowanie i zalety tej technologii
Sodowanie drewna to technologia, dzięki której czyszczenie drewnianych kościołów odbywa się za pomocą natryskiwania poddawanych myciu powierzchni za pomocą strumienia składającego się z cząsteczek sody. W momencie zetknięcia się z twardym podłożem cząsteczki sody niejako wybuchają i doprowadzają do usunięcia brudu. Jest to możliwe dzięki wytwarzającej się w tym procesie energii.
Cząsteczki sody po zderzeniu się z twardą powierzchnią nie powodują żadnych uszkodzeń.
Sodowanie drewna może być wykorzystywane zarówno do czyszczenia, jak i do konserwacji, co ma szczególne znaczenie w przypadku kościołów, ponieważ wykonanie jednego zabiegu zapewnia wielostronne korzyści.
Do najważniejszych walorów sodowania drewna można zaliczyć:
– Efektywność,
– Odtłuszczenie powierzchni drewnianych, które bez dodatkowych zabiegów są przygotowane do malowania oraz impregnacji,
– Zapewnienie powierzchniom drewnianym wyjątkowej czystości, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia ilości wchłanianego impregnatu i dłuższego zabezpieczenia drewna.
Czyszczenie kościołów drewnianych za pomocą sodowania drewna to jeden z najlepszych sposobów na utrzymywanie ich w idealnym stanie.